Term Dates 2019/2020

Autumn Term 2020 3rd September – 19th December
Autumn Half Term 26th October – 1st November (1 week)
Spring Term 2021  TBC
Spring Half Term  TBC

Classes

All based in our SDSD Studios!

NOTICE: We currently have a separate timetable for the Autumn 2020 Term. This is due to the new COVID-19 procedures/guidelines.

Please contact the office for class information

Acrobatic Art Classes

Monday 17:00 – 17:45 Beginner Studio 3
Friday 11:00 – 11:30 Mini (3-4 years) Studio 1
Saturday 09:00 – 09:30 Mini (3-4 years) Studio 1
Saturday 09:40 – 10:25 Beginner Studio 2
Saturday  10:20-11:05 Intermediate Studio 1
Saturday 10:35 – 11:20 Beginner Studio 2
Saturday 11:15-12:00 Intermediate Studio 1
Saturday 12:10 – 12:55 Pre-Advanced Studio 1
Saturday 13:05-13:55 Advanced Studio 1

Ballet Classes

 

Monday 17:10-17:55 Pre-Primary Ballet & Tap Studio 1
Monday 17:15 – 17:45 Primary Ballet Studio2
Monday 18:35-19:05 Primary Ballet Studio 1
Monday 17:55-18:55 Intermediate Foundation Ballet (RAD) – Invite Only Studio 3
Monday 19:35-20:35 Intermediate Ballet (RAD) – Invite Only Studio 3
Tuesday 17:00 – 17:45 Senior Ballet 1 Studio 3
Tuesday 17:45-18:30 Senior Ballet 2 Studio 3
Tuesday 19:30-20:15 Adult Ballet Studio 2
Wednesday 17:00 – 18:00 Grade 4 Ballet Studio 3
Wednesday 17:00-17:45 Grade 3 Ballet Studio 3
Wednesday 17:45-18:30 Grade 4 Ballet Studio 1
Wednesday 18:30-19:15 Grade 4 Ballet Studio 2
Wednesday 19:25-20:40 Intermediate Ballet (RAD)  – Invite Only Studio 3
Friday 19:35-20:35 Intermediate Foundation (RAD) -Invite Only Studio 1
Saturday 11:30-12:15 Pre-Primary Ballet & Tap Studio 2
Saturday 11:35-12:20 Pre-Primary Ballet & Tap Studio 4
Saturday 11:40-12:25 Pre-Primary Ballet & Tap Studio 3
Saturday 12:55-13:25 Primary Ballet Studio 2
Saturday 13:00-13:30 Primary Ballet Studio 4
Saturday  13:05-13:35 Primary Ballet Studio 3
Saturday 14:05-14:50 Grade 1 Ballet Studio 2
Saturday  14:10-14:55 Grade 1 Ballet  Studio 4
Saturday 14:45-15:30 Grade 1 Ballet Studio 3
Saturday  15:35-16:20 Grade 2 Ballet  Studio 3 
Saturday  14:45-17:30 Grade 2 Ballet  Studio 1

Jazz Classes

 

Monday 17:45 – 18:15 Grade 1 Modern/Jazz Studio 2
Tuesday 20:00 – 20:55 Senior Jazz 1  Studio 3
Tuesday 20:05 – 21:00 Senior Jazz 2 Studio 1
Wednesday 18:30-19:15 Grade 4 Modern/Jazz Studio 3
Wednesday 19:15-20:15 Grade 5 Modern/Jazz Studio 1
Thursday 20:15-21:00 Adult Jazz Studio 1
Saturday 13:35-14:05 Grade 1 Modern/Jazz Studio 3
Saturday 14:50-15:35 Grade 2 Modern/Jazz Studio 2
Saturday 15:30-16:15 Grade 2 Modern/Jazz Studio 4
Saturday 16:20-17:05 Grade 3 Modern/Jazz Studio 3

Modern Classes

 

Monday 17:45 – 18:15 Grade 1 Modern/Jazz Studio 2
Tuesday 18:30-19:15 Intermediate Modern Studio 1
Tuesday 18:30-19:15 Grade 6 Modern Studio 3
Wednesday 18:30-19:15 Grade 4 Modern/Jazz Stuido 3
Wednesday 19:15 – 20:15 Grade 5 Modern/Jazz Studio 1
Wednesday 19:30 – 20:15 Grade 6 Modern Studio 1
Saturday 1:35-14:05 Grade 1 Modern/Jazz Studio 3
Saturday 14:50 – 15:35 Grade 2 Modern/Jazz Studio 2
Saturday 15:30-16:15 Grade 2 Modern/Jazz Studio 4
Saturday 16:20-17:05 Grade 3 Modern/Jazz Studio 3

Musical Theatre Classes

 

Thursday 16:15 – 16:45 Mini Musical Theatre (3-4 years) Studio 1
Thursday 16:50 – 17:30 Junior Musical Theatre (5-6 years) Studio 1
Thursday  17:30-20:00 Young Performers Academy  Various Studios

Preschool Ballet and Tap Classes

 

Monday 10:30 – 11:00 Rhythmic Rascals Studio 3
Monday 16:30 – 17:00 Rhythmic Rascals Studio 1
Friday 10:30 – 11:00 Rhythmic Rascals Studio 2
Saturday 09:00 – 09:30 Mummy and Me with Melody Bear® Studio 3
Saturday 09:40 – 10:10 Rhythmic Rascals Studio 3
Saturday 10:15 – 10:45 Rhythmic Rascals Studio 4
Saturday 10:20 – 10:50 Rhythmic Rascals Studio 3
Saturday 10:55 – 11:25 Mummy and Me with Melody Bear® Studio 4
Saturday 11:00-11:30 Rhythmic Rascals Studio 3

Street Dance Classes

 

Tuesday 16:15 – 16:45 Mini Street Dance (3-4 years) Studio 2
Tuesday 16:455 – 17:40 Junior Street Dance (5-8 years) Studio 2
Tuesday 17:50 – 18:35 Inter Street Dance (9+ years) Studio 2
Tuesday 18:45 – 19:30 Junior Street Crew – DIMENSION (Invite Only) Studio 2
Tuesday 19:40 – 20:25 Inter Street Crew – DISTINCTION (Invite Only) Studio4
Thursday 16:15 – 17:15 Junior Street Crew- DIMENSION (Invite Only) Studio 3
Thursday 17:25 – 18:10 Junior Street Dance (5-8 years) Studio 3
Thursday 18:20 – 19:20 Inter Street Crew – DISTINCTION (Invite Only) Studio 3
Thursday 19:30 – 20:15 Senior Street Dance (12+ years) Studio 3
Thursday 20:25 – 21:25 Senior Street Crew – DEVOTION (Invite Only) Studio 3
Saturday 15:15-16:00 Junior Street Dance (5-8 years) Studio 1

Tap Classes

 

Monday 16:45 – 17:15 Primary Tap Studio 2
Monday 17:10 – 17:55 Pre Primary Ballet & Tap Studio 1
Monday 19:30 – 20:15 Adult Tap – Beginners Studio 1
Tuesday 17:00-17:45 Senior 2 Tap Studio 1
Tuesday 17:45-18:30 Senior 1 Tap Studio 3
Tuesday 20:15 – 21:00 Adult Tap – Intermediate Studio 2
Wednesday 17:45 – 18:30 Grade 3 Tap Studio 3
Wednesday 17:45-18:30 Grade 4 Tap Studio 2
Wednesday 18:30-19:15 Grade 4 Tap Studio 1
Wednesday 20:10 – 20:55 Adult Tap – Advanced Studio 4
Saturday 11:30 – 12:15 Pre-Primary Ballet & Tap Studio 2
Saturday 11:35 – 12:20 Pre-Primary Ballet & Tap Studio 4
Saturday 11:40-12:25 Pre-Primary Ballet & Tap Studio 3
Saturday 12:25-12:55 Primary Tap Studio 2
Saturday 12:30-13:00 Primary Tap Studio 4
Saturday 12:35-1:05 Primary Tap Studio 3
Saturday 13:35-14:05 Grade 1 Tap Studio 2
Saturday 13:40 – 14:10 Grade 1 Tap Studio 4
Saturday 14:15 – 14:45 Grade 1 Tap Studio 3
Saturday 15:05 – 15:35 Grade 2 Tap Studio 3
Saturday 16:15-16:45 Grade 2 Tap Studio 2

Other Classes

 

Monday 16:00 – 19:00 LAMDA Private Lessons Waiting Room
Monday 18:55-19:25 Pointe Work 1 Studio 3
Monday 20:35-21:05 Pointe Work 2 Studio 3
Tuesday 16:00 – 20:00 Private Singing Lessons Waiting Room
Tuesday 16:50 – 17:35 Junior Contemporary (6-10 years) Studio 4
Tuesday 19:15-20:00 Senior 1 Body Conditioning & Stretch Studio 3
Tuesday 19:15 – 20:00 Senior 2 Body Conditioning & Stretch Studio 1
Wednesday 17:00 – 17:45 Inter 1 Body Conditioning & Stretch Studio 2
Wednesday 19:15-20:00 Inter 2 Body Conditioning & Stretch Studio 4
Thursday 21:00 – 21:45 Adult Body Conditioning and Stretch Studio 1
Friday 17:00-17:45 Junior 1 Commercial Studio 3
Friday 17:55 – 18:40 Junior 2 Commercial Studio 3
Friday 18:45 – 19:30 Senior 1 Commercial Studio 3
Friday 19:35-20:20 Senior 2 Commerical Studio 3
Saturday 15:35-16:05 Junior Body Conditioning & Stretch Studio 2
Saturday 16:10 – 17:40 Boys Class – All levels and ages Studio 2

Fancy joining one of our classes?

Start your journey to excellence and sign up to Sophie Dee's School of Dance!

or send us an email

 

info@sophiedeeschoolofdance.co.uk